Elviria

je vidiecka oblasť na pobreží Costa del Sol, 6 km od starého mesta Marbella v Andalúzii. Najbližšie letisko sa nachádza v Málage vo vzdialenosti 45 km a najbližšia železničná stanica vo Fuengirole. Elviria je živá obytná štvrť s nízkou hustotou a občianskou vybavenosťou. Ako centrum Marbella East má nákupné možnosti, reštaurácie a bary. Oblasť je pokrytá vegetáciou, prevažne pôvodnými borovicami a korkovými dubmi. Elviria je vilová oblasť s niekoľkými nízkopodlažnými luxusnými apartmánovými komplexmi medzi vilami. Nad Elvíriou nájdete novo vybudovanú štvrť La Mairena. Zrodila sa v roku 1987. Exkluzívny rezidenčný komplex, udržiavaný podľa najvyšších štandardov so zastavanosťou len 5% pôdy. Veľké plochy zelených zón s chránenými korkovými dubmi a borovicami obklopujú nehnuteľnosti na vrchole kopca.

Kopce Elviria (La Mairena a El Soto de Marbella) ponúkajú výhľad na Sierra Nevada, Stredozemné more, Gibraltársku skalu a africké pobrežie. Obec je obklopená biosférickou rezerváciou UNESCO s názvom La Sierra de las Nieves. Na jednom z kopčekov La Mairena sa nachádza Villa la vida, ktorú ponúkame na prenájom.

Marbella je niečo ako Monako za zvýhodnenú cenu, no s pridaným bonusom pláží, ktoré robia Costa del Sol tak známym. Andalúzske mesto má veľmi dlhú históriu (v Hoteli Puente Romano môžete vidieť Rímsky most z 1. storočia), no zahŕňa modernosť, so skvelými nočnými klubmi a zariadeniami pre lode a jachty.

V Marbelle nie je dôvod sa nudiť. Môžete si užiť vodné aktivity na pláži Bounty, ochutnať lahodné tapas umyté sangriou, navštíviť historické budovy a baviť sa až do neskorých hodín v sofistikovaných kluboch. Prípadne, ak to znie priveľmi ako tvrdá práca, môžete sa len tak schladiť na námestiach a vychutnať si uvoľnenú atmosféru na teplom španielskom slnku.

Malebné Staré Mesto je domovom bielych budov z obdobia renesancie, balkónov s kvetmi a úzkych kľukatých uličiek. Námestie Plaza de los Naranjos priťahuje návštevníkov svojimi pomarančovníkmi, kostolom Ermita de Santiago z 15. storočia a reštauráciami s terasami, kde sa podávajú tradičné jedlá ako gazpacho a mäsové guľky. Avenida del Mar je dlhé úzke námestie posiate palmami a bronzovými sochami od Salvadora Dalího

Pláže

Playa de las Chapas sa nachádza v blízkosti vily Vida (10 min. autom, 7 km) Pláž s atmosférou a pôvabom v okolitých kluboch vrátane populárnej Nikki Beach.

Rozprestiera sa v dĺžke 750 metrov, čo zodpovedá obytnej štvrti s rovnakým názvom, a je široký asi 25 metrov.

Je to jedna z najkrajších a najznámejších pláží v Marbelle. Táto popularita však neovplyvňuje jeho pokoj. Playa de Las Chapas zvyčajne nie je príliš rušná, čo ju robí ešte výnimočnejšou. Aj keď sa počet v špičkách zvyšuje, priemerná miera obsadenosti sa udržiava počas celého roka.V tejto časti pobrežia sa nachádza pomerne veľké množstvo reštaurácií a kvalitných podnikov, ako aj plážové kluby, ktorých model oddychu, zábavy a pôvabu nachádza svoju najúžasnejšiu verziu v Marbelle. 

V tejto oblasti sa nachádza známa pláž Nikki. Je to báječný priestor, kde si môžete súčasne vychutnať skvelú hudbu, najlepšie jedlo, zábavu, kúzlo sveta módy a umeleckých prejavov. To všetko na pláži s výhľadom na Stredozemné more. Nikki Beach si Marbellu vybrala ako jednu z najlepších turistických destinácií na svete. Tento revolučný pojem „miestneho“ je prítomný na iných exkluzívnych miestach, ako je Miami Beach alebo Saint Tropez.

Jednodňové výlety

Ronda je mesto v španielskej provincii Málaga. Nachádza sa asi 78 km západne od villy La vida, cca 1 hod. 15 min., v rámci autonómneho spoločenstva Andalúzia. Jeho populácia je asi 35 000 obyvateľov. Ronda je známa svojou polohou na útese a hlbokou priepasťou, ktorá preteká rieku Guadalevín a rozdeľuje mesto. Teraz je to jedno z miest a dedín, ktoré sú súčasťou prírodného parku Sierra de las Nieves.

Okolo nej sa nachádzajú pozostatky pravekého osídlenia, vrátane skalných malieb v jaskyni Cueva de la Pileta. Priamo v meste môžete objavovať rad obdivuhodných pamiatok. Ronda je známa aj tým, že tu zdržiavali americkí spisovatelia Ernest Hemingway a George Orson Welles a tiež nemecký básnik Rainer Maria Rilke. A vedeli ste, že mesto bolo použité ako prostredie pre kvetinový trh v animovanom filme Ferdinand z roku 2017?

Acinipo

Starobylé rímske mesto Acinipo leží 22 km severozápadne od Rondy, bola by však škoda ho vynechať. Je predovšetkým mestom vína, avšak záujem turistov vzbudzuje aj vďaka zachovanému amfiteátru z 1. storočia, ktorý predstavuje perfektné miesto pre fotografov a umelcov. Vstup je zadarmo, avšak otváracia doba býva rôzna.

Arabské kúpele

Čiastočne neporušené arabské kúpele (Baños Arabes) sa nachádzajú pod mestom Ronda a ich pôvod sa datuje do 13.-14. storočia. Stojí za videnie už len pre krásne svetlo prechádzajúce hviezdicovitýmo otvormi v klenutých stropoch. Kúpeľne boli postavené sčasti pod zemou a vane vybavené technológiou pre systém podlahového vykurovania. Kúpele možno navštíviť na jeseň a v zime od pondelka do piatku v čase 10: 00-18: 00 alebo cez víkendy medzi 10: 00-15: 00. Na jar a v lete býva otváracia doba vo všedné dni o hodinu dlhšia. Vstupné je 3 € za osobu, prípadne 1,50 € pre skupiny a deti. V nedeľu je vstup zdarma.

Arabské opevnenia a mestské brány

Juh Rondy obklopujú pozostatky starých arabských hradieb, z ktorých sa zachovali dve hlavné brány, maurská Puerta de Almocabar a renesančné Puerta de Carlos V. Tá maurská bola postavená v 13. storočí a umožňovala prístup do pôvodnej arabskej mediny. Pozoruhodným bodom mestských hradieb sú tiež múry a brány Cijara na východnej strane mesta. Za zmienku stoja tiež západné bočné mestské hradby Albacara, ktorých úlohou bolo brániť výrobnej oblasti. V tomto sektore možno nájsť ďalšie vstupné brány do mediny.

El Balcon del Coño

Najpôsobivejšie výhľady na krajinu si môžete dopriať v mestskom parku na balkóne zvanom El Balcon del Cono. Nachádza sa v časti mesta, ktorá bola postavená počas zlatého veku a pôvodne bola známa ako Alameda de San Carlos. Teraz sa jej hovorí Alameda del Tajo. Tunajší park je veľmi obľúbený najmä pre svoje pekné cesty, fontány, rybníky aj detské ihriská.

Jardines de Cuenca

Starú časť mesta krášlia záhrady. Na jednej strane sa rozkladajú tie, čo sú celodenne voľne prístupné. Poskytnú vám ďalšie nádherné výhľady na mesto a priľahlú prírodu. Na druhej strane tiesňavy sú záhrady s plateným vstupom za cca 5 €. Jardines de Cuenca sú bezpochyby nádhernými záhradami s mnohými vyhliadkami na Ponte Nuevo a mali by ste ich navštíviť, ak túžite po troche kľudu a sviežej zelene.

Palacio de Mondragón

Palacio de Mondragón inspiruje fotografy i umělce. Má krásné nádvoří s mozaikovými dlažbami a stinnou vodní zahradu. V paláci sídlí malé muzeum věnované dějinám regionu, což milovníci historie jistě ocení. Otevírací doba je od pondělí do pátku v čase 10:00–19:00 nebo během víkendů v 10:00–15:00. Vstupné stojí 3,50 €.

Palacio del Rey Moro y La Mina

Palác arabského kráľa je zasadený do skaly. Počas storočí bol všelijako prestavovaný, v dôsledku čoho má nepravidelný pôdorys a rozdielne výšky. Jeho pôvod je arabský, dochovala sa aj veľká zásobáreň vody. Súčasťou paláca boli tiež obchody a sklady. Dnes je zatvorený, verejnosť má prístup len k cisterne a do balkónových záhrad s fontánami z roku 1923.

Plaza del Socorro

Plaza del Socorro je moderným politickým centrom Rondy. Práve tu Blas Infante, otec andalúzskeho nacionalizmu, prvýkrát roku 1918 ukázal andalúzsku vlajku a erb. Farský kostol Socorro (Parroquia de Nuestra Señora del Socorro) bol postavený až v roku 1956. Budova známa ako Casino and Circulo de Artistas (Umelecká spoločnosť) stojí na severnej strane námestia.

Plaza de Toros de Ronda

Býčia aréna v Ronde z rokov 1779-1785 patrí k najstarším v Španielsku. Stojí na západnom okraji mesta, asi dva bloky od Puente Nuevo a kaňonu El Tajo. Bola postavená v neoklasicistickom štýle architektom José Martinom de Aldehuela, ktorý navrhol tiež most Puente Nuevo. Býčie zápasy a tradície s nimi súvisiace sú najväčším lákadlom mesta. Raz ročne sa v aréne koná unikátny historický býčí zápas Corrida Goyesca. Tiež je tam umiestnené múzeum venované býčím zápasom.

Puente Nuevo

V Ronde môžete obdivovať tri zaujímavé mosty: Puente Romano, starý alebo tiež arabský most Puente Viejo a nový most Puente Nuevo. Ten posledný je najvyšší a pochádza z 18. storočia. Klenie sa cez strmé vápencové steny hlbokého kaňonu El Tajo a rozdeľuje Rondu na dve časti. Dospejete k nemu spletitými mestskými uličkami. V minulosti slúžil aj ako väzenie, naposledy počas občianskej vojny. Bývalá radnica, ktorá u neho stojí, má pekný výhľad na kaňon a je miestom Parador (luxusného hotelového ubytovania, obvykle situovaného do nejakého historického objektu).